Czym różni się alpaka od lamy?
Więcej niż jedno zwierze… to lama.
Czyli tym optymistycznym akcentem zaczynamy post o tym,czym różni się lama od naszej ulubionej alpaki. W pierwszym wpisie obiecałam,że ukaże się post o tym,jakie są różnice między tymi zwierzątkami. Oba te futrzaki mają wiele podobieństw, jednak identyczne nie są. Przepraszam futrzaki – podstawowa uwaga: alpaki to futrzaki,ich mięciutkie futro sprawia,że człowiek czuje się jakby spał na chmurce,natomiast sierść lamy- jest szorstka jak druciana szczotka do mycia. I wystarczy spojrzeć na oblicze lamy – wyzwaniem jest żeby nie wybuchnąć śmiechem,kiedy się patrzy na te zębate oblicze. Nasze alpaki sprawiają,że na naszej twarzy pojawia się rozczulający uśmiech do końca dnia.
Wielkość:
Lamy przede wszystkim są większe. Alpaki są niższe.
Lama podobna jest do wielbłąda i ich ciało jest bardziej wysmukłe,natomiast alpaka przypomina owcę i jest bardziej krągła. Uszy lamy są dłuższe niz alpaki. Oba ssaki należą do przystokopytnych.
Usposobienie:
Oba ssaki mają spokojne usposobienie,jednak lamy bywają bardziej agresywne w sytuacji zagrożenia. Są też bardziej śmiałe,kiedy to alpaki jednak bywają spokojne i pokorne.
Występowanie:
Oba rodzaje zwierząt wywodzą sie z Ameryki Południowej. Jednak lamy występują w dzikiej formie, alpaki należą do zwierząt udomowionych.
Nasza strona nie ma na celu dyskryminowania lam. Chcemy po prostu pokazać różnice widoczne między tymi parzystokopytnymi. Lamy również są w porządku,jednak wolimy nasze słodkie alpaki.
Dlatego przygotowaliśmy dla was parę ciekawostek o alpakach:
1. W Japonii zamiast świadka na ślubie,możesz mieć alpakę.
Nic tylko emigrować na Daleki Wschód,prawda?
2.Alpaki mają trzy żołądki i trzy powieki. Dzięki trzem żołądkom sprawniej przetwarzają pokarm na energię,a dodatkowa powieka chroni spojówki przed zanieczyszczeniami.
3.Alpaki są ekonomiczne – kiedy jedzą trawę,nie wyrywają jej z korzeniami,dzięki czemu rośliny szybciej się regenerują. Dzieje się tak dzięki ruchliwej,górnej wardze. Dzięki temu alpaki chronią się przed wprowadzaniem do jamy gębowej niepożądanych obiektów.
4.Alpaki mają kopyta ,,podbite” miękkimi poduszkami. W ten sposób nie niszczą pastwisk.
Pożyteczność,ekonomia,sama słodycz – ja w takich słowach opisuję alpakę,a wy?