Alpakoterapia, czyli jak rozprawić się z lękami i złym samopoczuciem.

Alpakoterapia, czyli jak rozprawić się z lękami i złym samopoczuciem.

Dziś porozprawiamy o alpakoterapii.,o której wspomniałam już wcześniej. Jeśli jesteście zmęczeni życiem,macie lęki,depresje badz poważniejsze choroby jak zespół Downa czy autyzm – jest to temat idealny dla was. Ponieważ nasze tytułowe parzystokopytne,puchate ssaki mogą pomóc ulżyć nam w naszych troskach związanych z tymi problemami.alpakoterapia

Czym jest jednak alpakoterapia?

Alpakoterapia jest tak jak inne terapie tj. dogoterapia, delfinoterapia polega na kontakcie niedomagającego ze zwierzętami,w owej terapii – z alpakami.

Dlaczego jednak z alpakami?

Nasze alpaki to zwierzęta o bardzo spokojnym i łagodnym usposobieniu,które lubują w kontakcie z ludzmi i się ich nie boją. Można więc spokojnie taką alpakę tulić,głaskać,przytulać i dotykać do woli bez obaw,że grozi nam jakieś zagrożenie z ich strony. I jest to ponadto bardzo przyjemne,bo nasze ulubione zwierzątka mają tak miękką,puchatą sierść,że jest czysta przyjemność,kiedy zanurzy się rękę w futerku takiej alpaki. Ba,ich sam widok przynosi szczęście i przyjemność,a co dopiero jak się jej dotknie! Można karmić zwierzaki,poić je,ogólnie spędzać z nimi czas.
alpaki (2)
Taki kontakt z alpaką bardzo dobrze wpływa na rozwój i samopoczucie osób niepełnosprawnych. Wpływa pozytywnie na nasz nastrój,wspomaga budowanie pewności siebie i koordynację ruchową.

Alpaki ponadto są podobne do osób chorych na autyzm; mają swoje nawyki których się niezmiennie trzymają. Przykładem jest woda – alpaka nie napije się wody z poprzedniego dnia, dla niej musi być napuszczona nowa,świeża woda. Podobnie jest z dziećmi z autyzmem; trzymają się swych utartych ścieżek. Dlatego zwierzęta te tak dobrze rozumieją się z chorymi.

Kto może zostać alpakoterapeutą?

Alpakoterapeutą może zostać każdy,kto lubi pracę ze zwierzętami (w tym przypadku z alpakami) i chcę to połączyć z pomocą dla potrzebujących. Musi być ponadto cierpliwy,bo taka terapia potrzebuje czasu,żeby przynieść zamierzone efekty. Kandydat na alpakoterapeutę musi przejść odpowiedni kurs,który przeszkoli go i kandydat uzyska odpowiednie kwalifikacje,by móc pracować z niepełnosprawnymi. Na takim kursie zainteresowany dowie się czym dokładnie jest alpakoterapia,jak postępować z chorymi.

Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.

Zostaw odpowiedź