Dlaczego warto hodować alpaki?
Dlaczego warto hodować alpaki?
Może słowem wstępu,opiszmy owe zwierzątka. Alpaki to parzystokopytne ssaki roślinożerne,z rodziny wielbłądowatych. Wyglądem przypominają lamę,lecz lamy to nie są! O tym czym się różnią napiszemy w innym poście. Są to zwierzęta egzotyczne,a nie hodowlane,ale mimo to istnieje wiele hodowli alpak,które z dnia na dzień stają się coraz bardziej popularne.
Ciepłe spojrzenie,miękka,puchata wełna i łagodne usposobienie
– brzmi jak nazwa słodkiej przytulanki? Lecz to krótka charakterystyka alpaki. Przede wszystkim alpaki warto hodować dla wełny,która jest bardzo cenna i nazywana jest ,,najcieńszą wełną świata.” Jest bardzo delikatna. Z ich wełny można uszyć kołdry,poduszki itp. Ponadto alpaki są wielokolorowe – w niektórych alpakarniach można spotkać aż 200 odcieni alpak!
Niestety,owe ssaki nie są tanie – ich średnia cena wynosi 3-4 tysiące euro,jednak opłaca się ich hodowla. Hodowanie tych zwierząt może być ciekawym dodatkiem do gospodarstwa agroturystycznego,co wpłynie pozytywnie na popularność. Nie są to jeszcze aż tak popularne zwierzęta,żeby spotykać je u każdego na podwórku,więc takie spotkanie z alpaką to ciekawe doświadczenie.
A poza tym,na popularności zyskuje alpakoterapia. Jest to terapia która ma na celu poprawienie samopoczucia osób niepełnosprawnych przez kontakt z alpakami tj. Głaskanie ich,przytulanie sprawia dzieciom radość,sprawia,że stają się bardziej otwarte na świat. Alpaki nie są grozne więc nie ma co się bać o bezpieczeństwo dzieci.
Jednak należy pamiętać,że hodowla alpak to nie są same przyjemności. Należy o zwierzęta dbać,karmić należycie,przycinać paznokcie i najważniejsze jest regularne,coroczne ścinanie wełny. Oraz bez szczepień i odrobaczeń ani rusz! Dbanie o zdrowie alpak to podstawa!
Jeśli chodzi o karmienie,alpaki nie są szczególnie wymagające. Wystarczy im małe poletko z ziemią 3-4 klasy i będą czuły się zadowolone. Jest to opłacalne,nie musimy specjalnie szukać lepszej jakości pastwisk.
Czy warto hodować alpaki? Jak najbardziej tak! Jednak wybór należy tylko i wyłącznie od Ciebie. Ich hodowla nie jest tak łatwa i banalna jak się wydaje,jednak rezultaty przechodzą najśmielsze pojęcia.